Митрополит Київський та всієї України
Сьогодні минає 160 років від дня народження нашого земляка, відданого служінню духовного становлення українського народу, першого митрополита Української автокефальної православної церкви - Василя Липківського.
Народився служитель 19/20 березня 1864 року на колишній Липовеччині у селі Попудня. Після закінчення Київської духовної академії він, як і батько, став настоятелем собору у нашому місті. Посада настоятеля дозволила Василю Липківському отримати й інші призначення: голови Липовецького відділення єпархіальної училищної ради, законовчителя Липовецького двокласного міського училища, благочинного церков міста Липовець і округи. “У Липовці родина Липківських провела більше 12 років. Тут вона багатіла дітьми... Тут зростав досвід і авторитет Василя Костянтиновича не тільки як священнослужителя, але і як учителя, просвітителя, проповідника нових ідей...” - писав пізніше його онук Кость Липківський.
“Народний митрополит”, “Митрополит Київський та всієї України” - так величали Василя Липківського в багатьох містах і селах України. Він очолював Українську автокефальну православну церкву у 1921-1927 роках, тобто в роки, що настали після втрати України незалежності. Саме під його проводом церква запровадила українську мову в богослужіння, відновлювала давні національні традиції в церковному житті. “Коли ви побачите, що відроджується наша Українська Церква, лунає в храмах і школах наша рідна мова, починається наша рідна освіта, то знайте, що це відроджується душа нашого народу, та душа народна, якої нічим не можна замінити. І перш за все, душа народу - це наша свята Українська Церква”, - так оцінював значення церкви в національному відродженні видатний його подвижник митрополит Василь Липківський.
У 1927 році влада зажадала від церковного Собору усунення всечесного митрополита Василя від головування в УАПЦ. А в 1930 році було ліквідовану саму Українську автокефальну православну церкву. Ще десять років проживав він у злиднях і всіма забутий у передмісті Києва. Але і в цей трагічний час для України продовжував працювати на її майбутнє: писав історію Української церкви, укладав проповіді, що стали неоцінною пам’яткою української літератури й відродження, листувався з українськими церковними діячами за кордоном. Зрештою, комуністична влада вирішила розправитися з митрополитом, що був уособленням українського духу. 27 листопада 1937 року митрополита Василя Липківського було розстріляно в катівнях НКВД. Точне місце поховання невідоме. На Лук’янівському цвинтарі в Києві встановлено символічний пам’ятний хрест.
До 160-річчя від дня народження Василя Липківського на абонементі відділу обслуговування дорослих користувачів КЗ “Липовецька публічна бібліотека” організовано виставку-ювілей під назвою “Митрополит Київський та всієї України”. На представленій виставці користувачі можуть ознайомитись із літературою, в якій залишилися полум’яні рядки проповідей, сила віри митрополита-земляка та його історія життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар